Зарахування учнів до закладів загальної середньої освіти
Стаття 13 Закону України «Про освіту» гарантуючи право осіб на здобуття початкової та базової середньої освіти в закладах, що найбільш доступні та наближені до місця їх проживання, не обмежує їх право обирати інші заклади освіти.
Згідно із статтею 8 Закону України «Про повну загальну середню освіту» територіальну доступність повної загальної середньої освіти шляхом закріплення території обслуговування за комунальними закладами освіти (їхніми структурними підрозділами), забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Для належного та ефективного визначення і закріплення за закладом освіти території обслуговування місцеві органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування ведуть облік дітей дошкільного та шкільного віку, враховують спроможність кожного закладу освіти і демографічну ситуацію на відповідній території та у разі необхідності забезпечують створення додаткових класів. При цьому кількість класів початкової школи має забезпечувати здобуття початкової освіти всіма дітьми, які проживають на території обслуговування відповідного закладу освіти.
Порядок зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти регламентовано наказом МОН від 16 квітня 2018 року № 367 (далі – Порядок), яким визначено перелік документів, необхідних для зарахування до закладу освіти.
Пунктом 8 Порядку ведення обліку дітей дошкільного, шкільного віку та учнів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 вересня 2017 року № 684, визначено перелік документів, що підтверджують інформацію про місце проживання дитини. Вимагання будь-яких додаткових документів, не передбачених законодавством, є незаконним.
Для забезпечення транспарентності процесу зарахування учнів до першого класу та доступності інформації про загальну кількість перших класів у школі; наявність вільних місць у цих класах; перелік документів, необхідних для зарахування учнів, зазначена інформація має оприлюднюватися та своєчасно оновлюватися на веб-сайті закладу освіти (а у разі його відсутності – на веб-сайті органу, у сфері управління якого перебуває заклад освіти).
У разі виникнення будь-яких труднощів при зарахуванні дитини до закладу освіти слід звернутися до місцевого органу управління у сфері освіти, який зможе допомогти батькам вирішити проблемне питання та відшукає шляхи задоволення їх потреб у здобутті дітьми загальної середньої освіти.